Hoj, tukaj Miha.
Večkrat se pogovarjava, kako bo videti najino življenje, ko bova starejša. Kaj bova počela in kam bova šla.
Kot večina, imam tudi jaz željo dolgo živeti. Predvsem zato, da lahko čimveč izkusim in sem priča podvigom svojih otrok. Včasih pa v tem sanjarjenju, kako lepo bo na stara leta malo pozabimo, da samo dolgo živeti še ni tisti pravi uspeh. Pravi uspeh je, ko ti uspe živeti aktivno.
Vem, da sem še zelen za ušesi in pametujem o stvareh, ki pritičejo ljudem z več izkušnjam, pa vendar.
Ko bom imel večino las sivih, ali bom še vedno dvigal zavidanja vredne teže, skakal iz višine in delal zgibe? Mi bo odveč na vseh štirih iskati stvari pod kavčem in vožnja s kolesom? Bom postal zadihan, če si bom sklonjen natikal nogavice?
Bom Super Senior?
Trening za moč te pelje iz mladosti v srednja leta polna izzivov in aktivnosti z bližnjimi ter v zlata leta, kjer se veseliš sprehoda in ne sediš doma pred televizijo iz strahu, da mogoče pa tokrat semafor nebo imel dovolj dolge zelene luči zate.
Splošno znano je, da je treba skrbeti za gibljivost in kondicijo. Tudi pri starejših opažam generalno razumevanje pomembnosti teh dveh faktorjev v enačbi zdravega počutja.
Še vedno pa povprečna gospa in gospod premalo pozornosti namenita moči, ki je ravno tako pomembna.
Tam nekje okoli tridesetega, štiridesetega leta začne telo kazati prve znake redne uporabe (tebe gledam – hrbet, ki me boliš včasih ko zjutraj
vstanem!). In z vsakim letom, ki gre mimo, je teh znakov lahko več.
Z rednim premikanjem, izvajanjem polnih gibov in dvigovanjem bremen lahko temu procesu zelo učinkovito mečemo polena pod noge.
Vaje za moč niso namenjene samo temu da srajca lepo stoji in pokajo šivi. Dovolj močne mišice pomagajo našemu skeletu ostati v pravilnem položaju tudi, ko naši drži in premikanju ne namenjamo pozornosti. To je tista skrivnost za premagovanje togosti in zategnjenosti po dolgotrajnem sedenju za mizo ali v avtu. Zato se uspeš ujeti na spolzki stopnici preden zgrmiš v pritličje in vzameš hrano iz prtljažnika, ne da te “štihne v križu”.
Še več, zelo je priporočena! Svetovna zdravstvena organizacija priporoča vsem starostnim skupinam (poleg redne vzdržljivostne vadbe) redne treninge moči. Pri starejši populaciji je to še toliko pomembneje, ker upočasnjuje propad mišične mase in zmanjšanje kostne gostote in s tem podaljšuje samostojno življenje.
Vadba za vzdržljivost (hitra hoja, kolesarjenje, plavanje, delo v naravi…) je pomemben del zdravega staranja. Njegovi učinki pa ne zajemanjo pridobivanja ali vsaj ohranjanja mišic, moči in močnih kosti, kot tudi polne gibljivosti in spretnosti. Vse te koristi dobimo šele z vadbo za moč.
Nikoli ni prepozno.
Študije kažejo, da pričetek vadbe kadarkoli v življenju prinese obilo pozitivnih učinkov. Morda bo začetek malo počasnejši in krivulja učenja malo položnejša, bo pa rezultat toliko bolj pomemben.
V skupini je vedno največ 5 oseb, zato se lahko trener posveti vsakemu posebej. Tempo učenja in napredovanja bo za vsakega drugačen, zato bodo tudi konkretne vaje za vsakega prilagojene.
Če pa te skrbi ali s časom ugotoviš, da ti način ne ustreza, se lahko dogovorimo za individualne termine.
Ne direktno. Tovrstna aktivnost ne bo drastično doprinesla k izgubi telesne mase, v kolikor ne bodo močno prilagojeni drugi aspekti (prehrana, splošna aktivnost). Bo pa ključen element procesa, ko nekdo izgublja kilograme, saj je edini način, da prepreči izgubo mišične mase.
Tako sva se odločila zato, ker je za resnejše spremembe nujna konsistentnost. Izkušnje kažejo, da so doseženi prvi rezultati in pozitivni občutki najboljša motivacija za nadaljevanje. Vadba dvakrat na teden zagotavlja, da pridemo do prvih občutnih rezultatov relativno hitro.
Samo udobna oblačila in brisačo.
Ne potrebuješ posebne obutve, niti blazine (razen, če raje uporabljaš svojo).